מתרגמים את האתר? ככה תמנעו משכפול תוכן

מה זה שכפול תוכן
שתפו את המאמר:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

לפני חודש וחצי קיבלתי שיחת טלפון מלקוח אסטרטגי גדול חברה שפונה לשוק האירופאי וביקשה ליצור אתר זהה לחלוטין עם תוכן זהה רק בשפה נוספת? מנהלת השיווק דקדקנית ביקשה לברר איתי בערך 14 שאלות רלוונטיות לקידום אורגני בגוגל שונות בין היתר נשאלתי האם מדובר בשכפול תוכן? 

החלטתי לכתוב מאמר אחד שיעשה סדר ובמקום לענות לה להודעה לשלוח לינק שיגדיל לי קצת את הזמן שהייה באתר ועל הדרך אני יודע ייתן לה את התשובות 🙂  *בסוף המאמר אסביר איך זה הסתיים מולם.

מה זה בכלל תוכן משוכפל?

אני אנסה להיות זהיר ולהגדיר את זה באופן הבא:
כל עוד העמוד שאתם מייצרים רלוונטי ומקורי לגולש ונותן מענה לשאלה שלו במנוע החיפוש אזי אין בעמוד זה שכפול תוכן. על מנת להיות רלוונטי ומקורי נדרש לייצר תוכן ערכי לאותה שאלה ולכן פה טמון המפתח ואסביר.

ניח שאתם מחפשים נותן שירות באזור שלכם: “עורך דין פלילי בתל אביב” התוכן שיוצג בעמוד הזה יהיה רלוונטי לשורת החיפוש. ואותו אתר ייצר גם עמוד על עורך דין פלילי ברמת גן אזי שינוי התוכן יהיה יחסית נמוך כי זה אותו שירות רק ברמה של אזור שונה ועדיין העמוד הזה יקבל דירוג גבוהה ולא ענישה במנוע חיפוש.

תופעת תוכן משוכפל באתרי סחר

באתרי סחר נפוץ לשמור על תיאורי מוצרים בדרך כלל אחת מהתופעות הנפוצות ביותר היא להשאיר לשכפל עמודים ולשנות את שם המוצר כשבפועל התיאור והסברים כלליים נשארים זהים. האם זה עשוי לפגוע בדירוג האתר?
התשובה היא בדרך כלל לא.

מאחר ומנוע החיפוש “מבין” שחווית הגולש רלוונטית ומקורית לכל מוצר באופן שונה ומאחר והעמוד תואם את החיפוש סיכוי מאוד מאוד נמוך לקבל עונש על תוכן משוכפל.

איך לתרגם אתר ולהימנע מתוכן משוכפל?

כאשר נצמדים לקווים המנחים של חווית הגולש אזי ניתן לעשות שימוש בבסיס התוכן שנכתב ולהתאים אותו בהתאם לחיפושים בשפה אחרת. תעדוף נכון לחווית הגולש והימנעות מטקסטים שעברו תרגום בצורה גורפת תמנע מצדכם להגיע למצב של ענישה.

עונש במצב של תוכן משוכפל - הסברים מניסיון מצטבר של שנים

אז כולם מדיימנים ענישה של מנוע חיפוש בקח שהוא יעיף אותו… כמו שהיה בעבר. במהלך השנתיים האחרונות העונשים במנוע חיפוש הצטמצמו והפכו לנדירים. מה שכן יש זה דירוג נמוך או צמצום חשיפות וכניסות לאתר עד למצב של ירידה במיקומים. הענישה המרכזית היא על תוכן דל או על חוסר ערך לגולש ופחות על שכפול תוכן.

איך גוגל מתייחסת לתכנים משוכפלים?

העולם בו אנחנו חיים מייצר המון תוכן, במיוחד בעולם קידום האתרים בגוגל. גוגל דורשת תוכן איכותי, רלוונטי ונגיש לקורא, ככל שהתוכן איכותי יותר כך הדירוג שלו גבוה יותר. כשמנוע החיפוש מזהה תוכן משוכפל היא מבינה שאין לאתר שלכם הרבה מה להציע למשתמשים בכל הנוגע לתוכן מקורי ויעיל.

גוגל אמנם לא מטילה קנס על תוכן משוכפל, אולם שכפול זה מעכב באופן משמעותי את מאמצי אופטימיזציית החיפוש של המקדם, והיא בהחלט “מענישה” על כך בדירוגו.  הענישה המרכזית היא על תוכן דל או על חוסר ערך לגולש ופחות על שכפול תוכן.

מה עלול לגרום לתוכן משוכפל ואיך תזהו אותו?

לתוכן משוכפל ישנם צדדים רבים, והוא יכול להיגרם על ידי גורמים רבים, החל מקשיים טכניים או מטעויות לא מכוונת וכלה בפעולה מכוונת. הדרך המועדפת עבור רוב המקדמים הינה דרך אתר שנקרא קופיסקייפ. מדובר במערכת חכמה המאפשרת לנו להטמיע תוכן מסויים, ולגלות האם יש תוכן זהה במקום אחר ברשת.

דרך נוספת הינה דרך פשוטה יותר, אתם פשוט יכולים לחפש משפטים רנדומליים מתוך הטקסט, או את נושא הטקסט במנוע החיפוש, ולוודא כי הוא לא קיים בתוצאות נוספות מלבד האתר שלכם. במידה ואתם מזהים תוכן משוכפל, מחקו אותו מהאתר שלכם בהקדם האפשרי.

תכלס מה אתה ממליץ?

אל תתפשרו על נותני שירות לתרגום אתר תנו להם תקציב לבצע הגהה. שלחו לחברת התרגום שבחרתם מסמך מחקר מילות מפתח שמסביר על איזה שאלות העמוד נותן מענה. הקפידו לשכור חברה שתדע ליצור תרגום ומקוריות כפתרון אחד.
רוצים לקבל פתרון מהיר ? מוזמנים לפנות אלינו למגדל בבל. לסיום מנהלת השיווק התעקשה גם על שיחת טלפון של שעה..אבל היי..לפחות יש לנו את המאמר.

מאמר אורח מאת: אייל רחמים מנכ”ל דיגיטאץ ומפעיל הבלוג SEOLINKS קידום אתרים.

שתפו את המאמר:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

רוצים לשמוע עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

תרגום מאמרים
גלילה למעלה דילוג לתוכן